Fläskschnitzel med äppelsås

Tillagningstid: 35 min

Ingredienser

4 styck
Fjärilskotlett

50 gram
Matfett till stekning
Panering:

1 dl
Vetemjöl

2 styck
Ägg

1 dl
Ströbröd

Salt & peppar
Sås:

1 styck
Äpple (syrligt)

3 dl
Äppeljuice

1 msk
Kalvfond (konc)

1 msk
Arrowrot
Tillbehör:

0.80 kilo
Potatis

1 dl
Mjölk

Instruktioner

  1. Skala och koka potatis i lättsaltat vatten. Mosa och tillsätt mjölk till lagom konsistens. Salta.

  2. Banka ut kotletterna till tunna skivor. Vispa upp ägg med en gaffel i skål. Häll mjöl blandat med salt och peppar på en tallrik och ströbröd på en annan tallrik. Vänd köttet i vetemjöl, sedan i äggsmet och sist i ströbröd. Låt vila en stund.

  3. Sås: Skala och kärna ur äpplen. Tärna. Hetta upp matfett i en kastrull på medelvärme och stek äpple i någon minut. Tillsätt juice och fond. Koka upp. Red med arrowrot utspätt i lite vatten. Låt sjuda i cirka 5 minuter. Smaka av.

  4. Värm rikligt med smör i panna på medelhög värme och stek schnitzlarna i cirka 3 minuter på var sida till gyllenbrun färg, utan att bränna.

Lämna ett svar